Gids voor online marketplaces

E-mail voor online marketplaces

Een marketplace brengt kopers en verkopers of andere aanbieders bij elkaar. E-mail moet daarom twee kanten tegelijk helpen: een verkoper door onboarding leiden, een koper informeren over bestelling en verzending, en berichten binnen het platform naar de juiste partij sturen. Deze gids helpt je die stromen ordelijk op te zetten met toestemming en een heldere afmeldroute.

Vier stromen die je uit elkaar houdt

Verkoper aanmelden

Bevestig de account, leg de volgende stap uit en vraag ontbrekende gegevens op zonder informatie voor kopers mee te sturen.

Bestelling en verzending

Geef de koper een bestelling- en verzendbevestiging. Meld een verkoper wat er voor diens order nodig is.

Berichten in het platform

Laat vragen, retouren en geschillen via de juiste route lopen. Een e-mail mag naar die route verwijzen.

Nieuws met toestemming

Stuur een nieuwsbrief alleen na toestemming, vraag geen beloning voor een review en maak afmelden eenvoudig.

Een marketplace-mail die klopt

Begin bij de gebeurtenis die de ontvanger verwacht. Een koper wil weten dat een bestelling is ontvangen, wanneer een pakket is verzonden en waar een vraag kan worden gesteld. Een verkoper heeft andere informatie nodig, zoals een volgende onboardingstap of een melding over een order.

Houd uitbetalingsmeldingen feitelijk. Verwijs naar de status in het account en verzin geen bedragen, termijnen of zekerheden die niet uit de administratie komen.

Maak voor retouren en geschillen één duidelijke route binnen het platform. Een e-mail kan de route en de reactietermijn uitleggen, maar laat de inhoudelijke afhandeling daar plaatsvinden.

Vraag voor een nieuwsbrief apart toestemming. Een servicebericht over een bestelling is geen toestemming voor promotioneel nieuws. Zet in ieder bericht een afmeldmogelijkheid en stuur na afmelding geen overtuigingsmail.

Een reviewverzoek mag vragen om een eerlijke ervaring, zonder beloning of voordeel aan een bepaalde beoordeling te koppelen. Houd de tekst gelijk voor kopers en laat aanbieders weten welke reactie van hen wordt verwacht.

Prijzen per tool

ToolPrijs en basisGratis optie
MailerLite$12 bij 500 abonnees (gratis 250 abonnees / 2.500 e-mails per maand)gratis 250 abonnees / 2.500 e-mails per maand
Brevo$9 voor 5.000 e-mails (gratis 300 per dag)gratis 300 per dag
Klaviyo$20 bij 500 profielen (gratis 250 profielen)gratis 250 profielen
ActiveCampaign$15 bij 1.000 contacten (jaarlijkse betaling; Starter 1 gebruiker)—
HubSpot$7 per seat (gratis tools)gratis tools
Mailchimp$20 bij 500 contacten (gratis 250)gratis 250
Drip$39 tot 2.500 contacten (14 dagen proef)14 dagen proef
Customer.io$100 maandelijks bij 5.000 profielen (geen gratis plan)geen gratis plan
Kit$33 bij 1.000 abonnees jaarlijks (gratis tot 10.000)gratis tot 10.000
Moosend$9 bij 500 contacten ($7 jaarlijks; 30 dagen proef)30 dagen proef
Intercom$39 per seat maandelijks ($29 jaarlijks; 14 dagen proef)14 dagen proef
Userlist$149 tot 10.000 gebruikers—

Tools voor marketplace-e-mail

1

E-mailautomatisering, landingspagina’s en websites.

$12 bij 500 abonnees (gratis 250 abonnees / 2.500 e-mails per maand) Ideaal voor: Marketplaces die inschrijving en uitleg voor verkopers zelf willen beheren

MailerLite biedt e-mailautomatisering, landingspagina’s en websites, plus A/B-tests.

Gebruik een formulier voor verkopers die onboardinginformatie willen ontvangen en houd nieuws voor kopers bij een aparte toestemming.

2

Transactionele e-mail en marketingautomatisering voor twee publieken.

$9 voor 5.000 e-mails (gratis 300 per dag) Ideaal voor: Platforms met veel bestel-, verzend- en serviceberichten

Brevo biedt marketingautomatisering, transactionele e-mail en A/B-tests.

Laat een bestelbevestiging de koper helpen en stuur verkopers alleen meldingen die bij hun rol horen.

3

Profielen, e-mail en mobiele berichten voor kopers en verkopers.

$20 bij 500 profielen (gratis 250 profielen) Ideaal voor: Marketplaces die toestemming per doelgroep zorgvuldig bijhouden

Klaviyo biedt profielen, e-mail en mobiele berichten.

Leg vast of iemand koper, verkoper of beide is en respecteer de gekozen kanalen bij nieuws over het platform.

4

E-mailmarketing en marketingautomatisering in Starter.

$15 bij 1.000 contacten (jaarlijkse betaling; Starter 1 gebruiker) Ideaal voor: Teams die onboarding en opvolging in vaste stappen willen zetten

ActiveCampaign biedt e-mailmarketing en marketingautomatisering in Starter met vijf acties per automatisering.

Een verkoper kan eerst de accountbevestiging krijgen, daarna uitleg over een product plaatsen en ten slotte een herinnering over ontbrekende gegevens.

5

E-mailautomatisering met gratis tools.

$7 per seat (gratis tools) Ideaal voor: Marketplace-teams die per medewerker willen samenwerken

HubSpot biedt e-mailautomatisering met in Starter tot tien geautomatiseerde acties en gratis tools.

Scheid service voor een koper van toestemming voor platformnieuws en geef iedere medewerker een duidelijke antwoordroute.

6

Doelgroepsegmentatie, marketingautomatisering en A/B-tests.

$20 bij 500 contacten (gratis 250) Ideaal voor: Platforms met verschillende berichten voor kopers en aanbieders

Mailchimp biedt doelgroepsegmentatie, marketingautomatisering en A/B-tests.

Maak de rol en toestemming zichtbaar voordat je een nieuwsbrief over nieuwe aanbieders of productcategorieën verstuurt.

7

Dynamische segmenten, onsite campagnes en workflows.

$39 tot 2.500 contacten (14 dagen proef) Ideaal voor: Marketplaces die gedrag op het platform willen verbinden aan e-mail

Drip biedt dynamische segmenten, onsite campagnes en workflows.

Gebruik gedrag als aanleiding voor uitleg over een volgende stap, maar stuur geen promotioneel bericht na een afmelding.

8

Customer.io

customer.io →

Een visuele workflowbouwer voor gebeurtenissen op het platform.

$100 maandelijks bij 5.000 profielen (geen gratis plan) Ideaal voor: Teams die koper- en verkopersgebeurtenissen in één schema zetten

Customer.io biedt een visuele workflowbouwer.

Een gebeurtenis kan een order, verzending, retourverzoek of ontbrekende verkopersstap zijn; laat elk bericht naar de juiste partij gaan.

9

Landingspagina’s, formulieren, tagging en segmentatie.

$33 bij 1.000 abonnees jaarlijks (gratis tot 10.000) Ideaal voor: Marketplaces die vrijwillige inschrijving voor inhoud organiseren

Kit biedt landingspagina’s en formulieren, tagging en segmentatie; sequenties zijn beschikbaar vanaf Creator.

Vraag afzonderlijk toestemming voor nieuwsbriefinhoud en laat een verkoper zelf kiezen welke uitleg over het platform volgt.

10

Een prijsoptie voor een eigen marketplace-nieuwsbrief.

$9 bij 500 contacten ($7 jaarlijks; 30 dagen proef) Ideaal voor: Kleine platformteams die een vast ritme voor nieuws plannen

Plan een eenvoudig verzendschema rond je marketplace en houd de afmeldroute zichtbaar.

Zet informatie voor kopers en aanbieders in herkenbare rubrieken en controleer iedere link naar hulp.

11

Gesprekken en klantenservice per seat.

$39 per seat maandelijks ($29 jaarlijks; 14 dagen proef) Ideaal voor: Platforms waar vragen van twee kanten snel bij service moeten komen

Intercom biedt gesprekken en klantenservice per seat.

Gebruik een gesprek voor een geschil, retour of vraag over een bestelling en verwijs naar de juiste route binnen het platform.

12

Segmenten voor gebruikers en bedrijven, in-app berichten.

$149 tot 10.000 gebruikers Ideaal voor: Marktplaatsen met aparte profielen voor bedrijven en gebruikers

Userlist biedt segmenten voor gebruikers en bedrijven, in-app berichten.

Houd verkopers als bedrijf en kopers als gebruiker herkenbaar, zodat een melding over uitbetaling of productinformatie niet bij de verkeerde partij belandt.

Veelgestelde vragen

Mag een bestelbevestiging ook nieuws bevatten?

Houd de bevestiging bij bestelling, verzending en hulp. Stuur nieuwsbriefinhoud alleen naar mensen die daarvoor toestemming gaven.

Hoe meld ik een geschil of retour?

Verwijs naar de vaste route in het platform en leg uit welke gegevens de koper of verkoper daar kan toevoegen.

Hoe vraag ik om een review?

Vraag om een eerlijke ervaring zonder beloning, korting of andere voorwaarde voor een bepaalde beoordeling.

Wat hoort in een uitbetalingsmelding?

Meld de actuele status en verwijs naar het account. Voeg geen bedrag of datum toe die je administratie niet bevestigt.

Begin met één betrouwbare route

Schrijf eerst de serviceberichten voor account, bestelling en verzending. Noteer per bericht of de ontvanger koper, verkoper of beide is en welke gebeurtenis het bericht activeert.

Leg daarna de route voor retouren, geschillen en vragen vast. Laat e-mail de ontvanger naar het juiste onderdeel van het platform brengen, zodat belangrijke context op één plek blijft.

Voeg pas daarna nieuwsbriefinhoud toe. Vraag toestemming, maak afmelden zichtbaar en plan een reviewverzoek zonder beloning. Controleer ook wie antwoorden opvolgt wanneer een koper of aanbieder reageert.

Kies een tool op basis van je rollen, berichtsoorten en teamwerk. Houd de teksten concreet, gebruik geen verzonnen uitbetalingsbedragen en geef beide kanten dezelfde heldere uitleg.