Gids voor goede doelen

E-mail voor goede doelen en verenigingen

Gebruik e-mail om donateurs te bedanken, uit te leggen waaraan steun is besteed en vrijwilligers op tijd te informeren. Een zorgvuldige lijst geeft ruimte voor uitnodigingen en oproepen zonder schuldgevoel of valse urgentie. Stuur een nieuwsbrief alleen aan mensen die daarvoor toestemming gaven, bescherm gevoelige gegevens van hulpvragers en maak afmelden eenvoudig.

Vier momenten die om een eigen mail vragen

Donateursbedankje

Bedank na een gift voor het vertrouwen en beschrijf het doel van het werk. Leg uit wat er is gebeurd zonder bedragen of resultaten te verzinnen.

Vrijwilligerscoördinatie

Bevestig een dienst met tijd, plaats en aanspreekpunt. Houd een praktische herinnering los van een nieuwsbrief waarvoor extra toestemming nodig is.

Campagne-oproep

Vertel waarom hulp nodig is en welke stap iemand kan zetten. Gebruik geen schuldgevoel, valse urgentie of druk om meteen te geven.

Eventuitnodiging

Noem datum, plaats, toegankelijkheid en inschrijving. Stuur herinneringen alleen naar ingeschreven deelnemers.

Schrijf met zorg voor je achterban

Begin een donateursbedankje met de naam van de organisatie en een concrete dank. Geef daarna een feitelijke uitleg over de besteding van steun. Als cijfers nog niet vaststaan, beschrijf dan de activiteit of het proces zonder een bedrag te noemen. Zo blijft de uitleg controleerbaar.

Een oproep voor een campagne kan duidelijk zijn zonder iemand aan te spreken op schuld. Vertel welk probleem aandacht krijgt, welke vrijwillige stap past en waar iemand meer informatie vindt. Vermijd een aftelklok of woorden die een noodsituatie suggereren als die niet bestaat.

Voor vrijwilligers werkt een aparte lijst met praktische berichten. Vraag bij inschrijving welke taken iemand interessant vindt en stuur alleen de informatie die daarbij hoort. Een afzegging of wijziging moet via een herkenbaar antwoordadres kunnen.

Een nieuwsbrief gaat uitsluitend naar mensen die daarvoor toestemming gaven. Zet organisatie, onderwerp, verzendreden en afmeldlink helder in beeld. Een afmelding stopt de vrijwillige nieuwsbrief direct en laat andere noodzakelijke serviceberichten buiten beschouwing.

Behandel gegevens van hulpvragers als gevoelig. Zet nooit namen, situaties of andere persoonlijke details van hulpvragers in een bulkmail. Gebruik voor een individueel gesprek een kanaal dat daarvoor bedoeld is en deel alleen wat nodig is.

Fiscale informatie kan in algemene woorden worden gegeven, bijvoorbeeld dat een gift mogelijk onder regels valt. Verwijs voor de persoonlijke situatie naar een deskundige en geef geen belastingadvies. Houd ook bij een eventuitnodiging de praktische informatie gescheiden van een bredere mailing.

Prijzen per tool

ToolPrijs en basisGratis optie
Brevo$9 voor 5.000 e-mails (gratis 300 per dag)gratis 300 per dag
MailerLite$12 bij 500 abonnees (gratis 250 abonnees / 2.500 e-mails per maand)gratis 250 abonnees / 2.500 e-mails per maand
Kit$33 bij 1.000 abonnees jaarlijks (gratis tot 10.000)gratis tot 10.000
ActiveCampaign$15 bij 1.000 contacten (jaarlijkse betaling; Starter 1 gebruiker)—
Mailchimp$20 bij 500 contacten (gratis 250)gratis 250
HubSpot$7 per seat (gratis tools)gratis tools
Klaviyo$20 bij 500 profielen (gratis 250 profielen)gratis 250 profielen
Loops$99 bij 9.998 abonnees (gratis 4.000 verzendingen per rollende 30 dagen)gratis 4.000 verzendingen per rollende 30 dagen
Drip$39 tot 2.500 contacten (14 dagen proef)14 dagen proef
Customer.io$100 maandelijks bij 5.000 profielen (geen gratis plan)geen gratis plan
Moosend$9 bij 500 contacten ($7 jaarlijks; 30 dagen proef)30 dagen proef
Intercom$39 per seat maandelijks ($29 jaarlijks; 14 dagen proef)14 dagen proef
Encharge$99 ($79 jaarlijks) tot 2.000 abonnees—

Tools voor e-mail aan je achterban

1

Voor berichten die een inschrijving rustig bevestigen.

$9 voor 5.000 e-mails (gratis 300 per dag) Ideaal voor: Organisaties met losse uitnodigingen en bevestigingen

Brevo biedt marketingautomatisering, transactionele e-mail, A/B-tests.

Bevestig een aanmelding voor een bijeenkomst en vraag apart toestemming voor de nieuwsbrief.

2

Voor een nieuwsbrief die vrijwilligers zelf kunnen volgen.

$12 bij 500 abonnees (gratis 250 abonnees / 2.500 e-mails per maand) Ideaal voor: Verenigingen met een vast ritme van updates

MailerLite biedt e-mailautomatisering, landingspagina’s en websites, formulieren, A/B-tests.

Zet bovenaan de eerstvolgende activiteit en leg kort uit hoe een donatie wordt besteed zonder bedragen te verzinnen.

3

Voor een eigen verhaal met verschillende toestemmingen.

$33 bij 1.000 abonnees jaarlijks (gratis tot 10.000) Ideaal voor: Een fonds dat donateurs en vrijwilligers apart aanspreekt

Kit biedt landingspagina’s en formulieren, tagging en segmentatie, sequenties vanaf Creator.

Laat iemand bij inschrijving kiezen tussen nieuws voor donateurs, vrijwilligersinformatie en uitnodigingen voor evenementen.

4

Voor een korte opvolging na een contactmoment.

$15 bij 1.000 contacten (jaarlijkse betaling; Starter 1 gebruiker) Ideaal voor: Een klein team met vaste opvolgstappen

ActiveCampaign biedt e-mailmarketing en marketingautomatisering in Starter (5 acties per automatisering).

Stuur na een donateursbedankje een bevestiging, een terugkoppeling over het doel en een bericht met contactgegevens.

5

Voor een lijst waarin mensen hun onderwerp kiezen.

$20 bij 500 contacten (gratis 250) Ideaal voor: Organisaties met meerdere lokale activiteiten

Mailchimp biedt doelgroepsegmentatie, marketingautomatisering, A/B-tests.

Vraag bij inschrijving welke activiteiten iemand wil volgen en bewaar die keuze naast de toestemming.

6

Voor een paar duidelijke stappen per vrijwilliger.

$7 per seat (gratis tools) Ideaal voor: Een vereniging met een klein communicatieteam

HubSpot biedt e-mailautomatisering in Starter met maximaal 10 geautomatiseerde acties, gratis tools.

Plan een herinnering voor een vrijwilligersdienst en sluit de reeks zodra de dienst is afgelopen.

7

Voor voorkeuren rond verschillende hulpactiviteiten.

$20 bij 500 profielen (gratis 250 profielen) Ideaal voor: Een organisatie met meerdere publieksgroepen

Klaviyo biedt profielen, e-mail en mobiele berichten.

Laat iemand afzonderlijk kiezen voor nieuws over projecten, bijeenkomsten of vrijwilligerswerk.

8

Voor een bevestiging die direct na een formulier komt.

$99 bij 9.998 abonnees (gratis 4.000 verzendingen per rollende 30 dagen) Ideaal voor: Een formulier voor een activiteit of informatieaanvraag

Loops biedt transactionele verzending.

Verstuur na een aanmelding een ontvangstbericht met datum, antwoordpunt en de gegevens die iemand zelf heeft ingevuld.

9

Voor routes die afhangen van een vrijwillige keuze.

$39 tot 2.500 contacten (14 dagen proef) Ideaal voor: Een stichting met verschillende soorten betrokkenheid

Drip biedt dynamische segmenten, onsite campagnes, workflows.

Stop een opvolging zodra iemand aangeeft geen verdere uitnodigingen voor die activiteit te willen ontvangen.

10

Customer.io

customer.io →

Voor een visuele reeks rond een gebeurtenis.

$100 maandelijks bij 5.000 profielen (geen gratis plan) Ideaal voor: Een team dat inschrijvingen als gebeurtenissen bijhoudt

Customer.io biedt een visuele workflowbouwer.

Laat een bevestigde inschrijving een praktische mail starten en eindig de reeks na de bijeenkomst.

11

Voor een rustig ritme met een duidelijke afmelding.

$9 bij 500 contacten ($7 jaarlijks; 30 dagen proef) Ideaal voor: Een lokale vereniging met een terugkerende nieuwsbrief

Noem de activiteit, de reden voor de update en een contactadres in elke editie.

Zet onderaan een afmeldlink die alleen de vrijwillige nieuwsbrief stopt.

12

Voor vragen die bij een medewerker terechtkomen.

$39 per seat maandelijks ($29 jaarlijks; 14 dagen proef) Ideaal voor: Een organisatie die deelnemers persoonlijk te woord staat

Intercom biedt gesprekken en klantenservice per seat.

Geef antwoord op een vraag over een activiteit en vraag om gevoelige gegevens via een afgesproken privé-kanaal te delen.

13

Voor een bericht na een afgesproken gebeurtenis.

$99 ($79 jaarlijks) tot 2.000 abonnees Ideaal voor: Een fonds met praktische eventinformatie

Encharge biedt berichten op basis van gebeurtenissen.

Laat een bevestigde inschrijving een mail sturen met plaats, tijd en wat iemand moet meenemen.

Veelgestelde vragen

Hoe bedank ik een donateur?

Stuur een afzonderlijk bedankje met een feitelijke uitleg over het doel van de gift. Beschrijf alleen wat je kunt onderbouwen en voeg een contactadres toe voor vragen.

Mag een vrijwilligersherinnering naar de nieuwsbrief lijst?

Gebruik voor een praktische dienst een passende lijst. Een algemene nieuwsbrief vraagt eigen toestemming en bevat een duidelijke afmeldlink.

Hoe maak ik een oproep zonder druk?

Leg het doel en de vrijwillige vervolgstap uit. Laat schuldgevoel, valse urgentie en een onbewezen deadline weg.

Wat doe ik met gegevens van hulpvragers?

Neem zulke gegevens nooit op in een bulkmail. Bewaar en deel alleen wat nodig is voor een individueel gesprek via een geschikt kanaal.

Een rustige verzendroute

Noteer voor elke mail het doel: bedankje, vrijwilligersdienst, oproep, event of nieuwsbrief. Kies daarna de kleine groep die hiervoor toestemming gaf of die de praktische informatie nodig heeft.

Controleer vóór verzending de afzender, de uitleg over besteding, de datum en de afmeldlink. Laat een collega lezen of de tekst feitelijk blijft en geen druk op een donateur legt.

Houd fiscale uitleg algemeen en stuur vragen over een persoonlijke situatie door naar een deskundige. Plan na een event geen extra nieuwsbrief zonder nieuwe toestemming en verwijder adressen die je niet meer nodig hebt.